Acem İsminin Anlamı

Acem İsmi

Acem İsminin Anlamı Her anne babanın evlatlarına karşı ilk görevi onlara güzel ve hayırlı bir isim koymaktır. Bu yüzden anne baba adaylarını özellikle hamilelik sonlarına doğru tatlı bir isim bulma telaşı alır. Bu güzel heyecanla birlikte uzun uğraşlarla beraber isim kararı verilir. Bu isimlerden birisi de Acem ismidir. Acem ismini çocuklarına koymayı düşünen ebeveynler, Acem isminin anlamı nedir diye düşünür. Peki, bu isim ne anlama gelir, kimlere verilir?

Acem isminin anlamı için birçok anlam karşımıza çıkıyor. İlk olarak Arap olmayan milletlere verilen bu isim, Açık ve net bir biçimde Arapça konuşamayan, İran halkından kimse, İranlı ülkesine verilen ad, Arapça konuşmayanlar, Arap olmayanlar ve Klasik Türk Müziği’nde bir perde anlamlarına da gelmektedir. Acem ismi, Arapça Farsça kökenli, bir erkek ismidir. Kuran’ı Kerim’de de geçmemektedir. Saydığımız tüm anlamların dışında Acem isminin TDK’deki anlamını incelediğimizde, 1. Klasik Türk Müziği’nde “mi” notasına yakın bir perde 2. İran ülkesi 3. İranlı anlamlarını görüyoruz.

Acem İsminin Anlamı
Acem İsminin Anlamı

Türkiye’de bu ismi taşıyan tam 159 kişi bulunmaktadır. İsmin büyükşehirlerdeki dağılımına baktığımızda ise İstanbul’da ve Ankara’da 10, İzmir’de ise 3 kişi görüyoruz. Acem, en çok kullanılan isimler arasında 5425. Sırada yer alır, erkek isimleri arasında en çok kullanılanlar listesinde ise 2702. İsimdir.

Çocuklarına isim arayan anne babalar titiz araştırmalar sonucu karar veriyor, bunun için isim analizleri de yaptırılır örneğin Acem isim analizine bakıldığında, sabit fikirli olmayan, çekici ve hoş tipler görürüz. Zaman zaman hoş sohbetli olsalar da, bazen de çok kuskun kalabilirler. İnsanların gönlünü kazanabilme yetenekleri de dikkat çeker.

Olumlu yönleri; sosyal, alımlı, çekici, hoşgörülü, saf, hevesli, yeni hedefler belirleyip peşinde koşabilen, küçük şeylerle mutlu olabilen, sıcakkanlı bir kişilik

Olumsuz yönleri; Duygularını çok uçta yaşayan, çabuk incinen, asla vazgeçemeyen, şüpheci

Acem ismini kullananların fiziksel özellikleri için bir genelleme yaparsak, kalın ve gür saçlı, geniş ve açık yüzlü, büyük ve yuvarlak gözlere sahip aynı zamanda dik bir duruşu olan

Anne babalar çocuklarına verdikleri isimlerde kişilik analizi de yaptırmak isterler. Çünkü isimlerin sahip olduğu bazı özelliklere çocuklara da sirayet edebilir. Acem isminin kişilik analizine baktığımızda ise, maceracı ve aksiyondan hoşlanan kişiler görürüz. Kurallardan ve bir şeylere mecbur edilmekten hiç hoşlanmazlar. Rahatlık ilk tercihleridir. İnsana değer veren yapılarıyla, kolayca arkadaş edinebilirler. İkili ilişkilerde karşılarındaki kişiyi çok mutlu etseler de bazen baskın taraf olabilirler.

Kişilik analizi ile beraber harflerin titreşiminden oluşan Acem isminin harf analizi de önemlidir. Bu ismin harf analizine tek tek bakarsak,

A: Atılgan ve enerjik,

C: Konuma ve yazma yeteneği olan

E:Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden

M:Ticarete yatkın

Acem ismi çok fazla kullanıma sahip bir isim değil ancak, fonetik olarak ona benzeyen isimler bulmak mümkündür, Acem ismine benzeyen isimlerde erkek isimleri olarak, Hacemi, Secem ve Batucem; kız isimleri olarak da Ecem, Secem, Aram, Avzem, Arzum, Ayşem, Azem gibi isimler karşımıza çıkabilir. Birçok anne ve baba isim verirken bu ismin Kuran’da geçip geçmediğini ve caiz olup olmadığını da merak eder, Acem ismi caiz mi diye düşünüyorsanız, bu isim caiz olmayan sakıncalı izimler listesinde bulunmamaktadır. Bu yüzden ismi çocuklarınıza verebilirsiniz.  Ancak her zaman isim tercih ederken, iyice araştırmanız önerilir. Acem ismini taşıyan ünlülere baktığımız da ise, kullanım sıklığı çok fazla olmadığı için ünlülerde kullanımına rastlamıyoruz.

Acem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Arap Olmayan Milletlerin Hepsi
  • 2 – Açık Ve Doğru Arapça Konuşamayan Kimse
  • 3 – Özellikle İranlı, İran Halkından Biri. Acem Bekir Efendi: Türk Reisül-Küttab, 172
  • 4 – İranlı. İran ülkesi. Yabancı.
  • 5 – Arapça konuşmayanlar. Arab olmayanlar.
  • 6 – Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Acem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Acem ismini kullanan 159 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Acem ismini kullanan 10 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Acem ismini kullanan 10 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Acem ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.

Acem isminin Türkiye sıralaması

Acem en çok kullanılan 5425. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2702. isimdir.

Acem isminin Harf Analizi

Kişiye Acem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Acem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Acem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Acem isminin anlamını gözden geçirin!

Acem İsminin Numerolojisi

Acem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
C: üç
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap