Abdest Olmadan Dua Okunur Mu? Tesbih ve Zikir Çekilir Mi?

kaza-belalardan-korunma-duasi

Allah’a inanan herkesin duayı ve zikri ağzından eksik etmemesi gerekir. Aynı zamanda da tesbih çekerken O’nu anmanın fazileti oldukça fazladır. Gündelik yaşamamızda bunu gerçekleştirirken aklımıza takılabilecek en net soruların başında ise abdest durumu geliyor. Abdest almadan dua okumak ya da zikir çekmek günah mıdır yoksa yapılabilir mi diye merak eden çok fazla Müslüman var.

Abdest şeytan vesveselerine en çok konu olan durumdur. Öyle ki her kul Allah’a inanır ve Ahiret hayatı için Salih ameller toplamaya çalışır. Amellerini sağ taraftan alabilmek içinse dünyevi zevklerden uzaklaşması, ibadetlerini aksatmaması, Hz. Muhammed(SAV)’in izinden gitmesi ve yalnızca Allah’ın rızasına inanması gerekmektedir. Şeytan bunu bildiğinden dolayı ibadet etmeye hazırlanan ya da ibadet eden her Müslüman’a vesvese verir.

Bu vesveselerin başında da abdestin geçerliliği, hangi rekatta olunduğu, duanın okunup okunmadığı gibi konular gelir. Tabii ki dua okumanın, KuranKerim okumanın ya da ibadet etmenin sakıncalı olduğu bazı durumlar var. Bunlar kişinin cünüp olması, kadınların regl ya da hayız olması gibi durumlar olarak hali hazırda biliniyor. Fakat normal abdest olmadan dua etmenin bizim için ne gibi sonuçları olacağı merak ediliyor.

Abdestsiz ve Başı Kapatmadan Dua Okunur Mu?

Her ne kadar abdest almadan namaz kılınamasa da namazın ardından çekilecek tesbihatler için herhangi bir abdest zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi namazını kıldıktan sonra abdesti bozulmuş olsa bile tesbih çekmeye devam edebilir. Buna dua etmeyi de dahil etmek mümkündür. Öyle ki gün içerisinde bildiğiniz bir duayı, bir Kuran-ı Kerim suresini okuyabilir, Allah’ı zikredebilirsiniz. Salavat-ı şerif çekebilir ve Allah’ı her boş anınızda abdestiniz olmasa bile anabilirsiniz.

Ancak Kuran-ı Kerim’de geçen ve ezberde olan sureleri okuyabileceğinizi unutmamalısınız. Keza abdestsiz bir biçimde Kuran-ı Kerim açılmaz, sayfaları çevrilmez ve okunmaz. Bu bağlamda evde huşu içerisinde Kuran okumak ya da dinlemek istiyorsanız bunun için ilk önceliğiniz abdest olmalıdır. Başı açık bir biçimde de Kuran-ı Kerim okunmasında bir sakınca yoktur. Fakat bazı edep kuralları İslami yaşam açısından fazlasıyla önemlidir.

Hem abdestli olmak hem de başını örtmek bir kadın için yapılabilecek en doğru seçim olacaktır. Bilhassa Kuran-ı Kerim okurken bu detay atlanmamalıdır. Fakat dua ederken başı açık olan bir kadının duası kabul olacağı gibi gün boyunca Allah’ı zikretmesinde de bir sakınca yoktur.

Kuran-ı Kerim okumakla ilgili olan hassasiyeti ‘’Hayızlı bir kadın ya da cünüp birisi ne Kuran’ı açabilir, ne de onu okuyabilir’’ hadisine bakarak anlamak mümkündür. Yine bir başka hadis-i şerifte ‘’Kuran-ı Kerim’e yalnızca temiz olanlar dokunsun’’ buyruluyor.

Abdestsiz Tesbih ve Zikir Çekilir Mi?

Abdestli olmak bir Müslüman için her zaman İslam’a uygun yaşadığını gösterir. Aynı zamanda mevcut edep şartlarına uygun, temiz, pür ve pak şekilde Allah’a yöneldiğinin de en net göstergesidir. Namaz kılmak gibi bazı ibadetlerde abdest almak zorunluluktur. Ancak ister namaz sonrasında olsun ister farklı bir zamanda olsun tesbihat için abdeste dayalı bir zorunluluk yoktur.

Yani abdesti olmayan birisinin tesbih çekmesinde bir sakınca olmadığı gibi geçersiz olması gibi bir durum da söz konusu değildir. Aynı durum zikir çekmek için de geçerlidir. Allah’ı zikretmek için abdestli olmak gibi bir zorunluluktan söz edilemez. Ancak ibadetlerini en faziletli şekilde yapmayı düşünen, Salih amellerine özen gösteren Müslümanlar tesbih çekerken de zikrederken de, yani tüm zamanlarda abdestli olmaya özen gösterebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap