Abaküs Nedir, Nasıl Yapılır?

abakus-nedir-nasil-yapilir-22521

Abaküs; boncuk, tahta ve demir çubuk malzemelerinden oluşan bir hesaplama aracıdır. Abaküs yapımı, hesaplama işlemleri ve diğer bilinmesi gerekenler yazımızda.

Abaküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Başka bir örnek olarak 38’den 11 çıkarılmak istenirse önce 38 yazılmalıdır. Birinci sırada 8 boncuk, ikinci sırada 3 boncuk sağa çekilir. Daha sonra ilk basamaktan ve ikinci basamaktan 1’er tane boncuk çıkarılır. Kalan boncuklar sayılır. Cevap 27 olur.

Boncukların rakamlar yerine simge olduğu ve toplama çıkarma işlemlerinin yapılmasında kolaylık sağlayan aletleri Abaküs ismi verilmektedir.

Abaküs sözcüğü Eski Yunancadan gelir ve birçok devlet tarafından kullanımı rakamların Simge ile gösterilmesi oldukça önemli bir araç olmasını sağlamıştır.

Abaküsün yapısına baktığınız zaman bir çerçevenin içerisinde alt alta 10 farklı Çubuk bulunduğunu görürsünüz ve her Çubuk’ta dizili olan 10 farklı boncuk bulunmaktadır. Bu dizilmiş olan çubukların her biri sırayla sayı basamaklarını kişilere göstermektedir.

Çocukların matematik öğrenmelerini sağlayan abaküsler, özellikle ilk okula gitmeyen henüz kreş öğrencisi olan çocukların matematik öğrenmelerin de büyük bir fayda sağlamaktadır.

Abaküs yapımında 4 tane oval tahta parçası 10 adet Demir Çubuk ve 100 adet farklı renklerde boncuk kullanılabilir. Öncelikle bu oval tahta parçalarının ikisi 10 tane simetrik delik oluşturacak şekilde açılır.

Delik açıldıktan sonra boncuklar takılır ve 10 adet aynı boydaki Demir Çubuk tahtaların içerisine yerleştirilir ve iki tahta birbiriyle birleştirip. En son iki tahta parçası üstüne koyulur ve Abaküs bu şekilde basit bir yöntem ile oluşturulmuş.

Abaküsteki her Boncuğum değeri büyüklüğüne değil konumuyla ilgili olmaktadır. Sırada bulunan tahtadaki boncukların değeri bir olur iken iki tanesi birlikte olduğu zaman iki Anlamı Çıkar. Bundan sonraki tel 13’üncü Sağdaki tel yüz olarak değerlendirilir yani boncuğun yeri değerini belirler.

Bu nedenle çok büyük sayılarla bile birkaç boncuk yardımıyla gösterme işleminde kullanabilir. Boncuklar belirlenmiş tek bir yöne kaydırılarak işlemler gerçekleştirilir ve elde edilen değer silinmek istenirse tersi yönünde tekrar kaldırmanız yeterli olacak.

Örnek olarak 15 ve 12 akış yardımıyla toplamak İstediğiniz zaman, öncelikle 15 yazarsınız. Birinci Sağdaki 5 boncuk ve ikinci sıradaki bir boncuk sağ tarafa çekilir ve ardından 12 sayısı yazılır.

Birinci sıradaki iki boncuk ve ikinci sıradaki bir boncuk sağ tarafa çekilir. Bu boncukların tamamı toparlanır. Sonuç olarak da 27 sayısını bulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap