Abajur Temizliği

Evimizin en dekoratif araçlarından birisi olan, eşya olarak değil bir görsel olarak kullanılan abajurlar artık çok daha modern tasarımlara sahip…

Evimizin en dekoratif araçlarından birisi olan, eşya olarak değil bir görsel olarak kullanılan abajurlar artık çok daha modern tasarımlara sahip. Özellikle geçmişten gelen ve günümüze kadar ulaşmış olan abajur türleri fazlasıyla ilgi çekmeyi başarıyor.

Ancak temizlik aşamasında herkesin merak ettiği bazı detaylar mevcut. Örneğin bazı abajurlar dışarıdan bakıldığında çok kirli bir görsel olarak göze çarpabiliyor. Bunu ortadan kaldırmak ve kirli görüntüyü temiz bir görsele çevirmek ise bizim elimizdedir.

Doğru ürün tercih edip doğru bir yöntem uygularsak abajur temizliği nasıl yapılır sorusunu çok kolay bir biçimde yanıtlama fırsatı bulabiliriz. Farklı ürünlerden imal edilmiş abajurlar temizlenirken aynı seçenekler uygulanmaz. Hatta bu uygulanan yöntemler kadar kullanılan malzemeler abajurun deforme olmaması için önem arz etmektedir.

Abajur Çeşitleri Nasıl Temizlenmelidir?

Abajur türleri farklı malzemelere göre değişkenlik gösterecektir. Aynı zamanda üst aparatı ayrılan, içerisine çok çabuk ulaşabileceğiniz abajur modelleri temizlik için size avantaj sağlar. Fakat sizin evinizin dekoratif yönüne bağlı olarak her abajur modelinin bunu kıstas alarak satın alınmayacağını söylemek gerekiyor. Günümüzde en çok rastlanan abajur lekesi ise ampullerden kaynaklanmaktadır. Ampullerin yaydığı ışıklar hem abajurun iskeletine hem de kumaş kısmına zarar verebilir.

Plastik Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Eğer plastik abajur kullanıyorsanız deterjanlı su hazırlamanız temizliği için yeterli olacaktır. Böylelikle abajuru kolaylıkla arındırabilirsiniz. Fakat yıkadıktan sonra olası bir elektrik kaçağını önleyebilmeniz için kurutma işlemini özenle yapmanız gerekir. Balmumu spreyi kullanarak bir bezle kurulama işlemini hızlandırabilirsiniz.

Cam Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Cam veya cam elyaf olarak adlandırılan abajur türleri temizlik için deterjanlı su kullanır. Kolayca yıkayabilir ve durulayabilirsiniz. Fakat kurulama işlemi yine önem arz edecektir. Bunun için plastik abajurlar gibi balmumu spreyi en uygun kullanım olacaktır.

Parşömen Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Öncelikle parşömen abajurlar yıkanmaz. Bu tip bir eşyayı temizlemek için bir beze ya da kağıdın üzerine almanız önerilir. Sonrasında ise ister tozunu alın, tozların arınmayacağını düşünüyorsanız çok az nemlendirilmiş bir bezle silin. Eğer daha doğal bir temizleme metodu arıyorsanız ekmek içiyle ovmanız lekelerin arınmasını sağlayacaktır. Hassas eşyalar olduğundan ötürü parşömen abajur modelleri yalnızca bu şekilde temizlenmektedir.

Dikişli Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Eğer yapışkan kısımları ya da dikiş ile tutturulmuş bölümleri deforme değilse, dayanıklılığına güveniyorsanız deterjanlı suyla temizlemeniz mümkündür. Dikişli abajurlar yıkanabilir olmakla beraber yalnızca nemli bezle silinerek temizlenebilmektedir. Tamamıyla kendinize bağlı bir tercih söz konusudur. Eğer yıkadıktan sonra havluyla çok iyi kurulamazsanız sorun yaşayabilme ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Balonlu Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Bu tip abajurlar genelde Pandantif abajur modelleri olarak bilinir. Kesinlikle su ile temas etmemesi gereken bir abajur türü olduğundan kadınların pek fazla tavsiye etmediği ürünlerdir. Dekoratif yapısını toz pudra kullanarak temizlenmesi sonucunda bozmaz. Talk pudrası kullanarak tamamen üzerini kapladıktan sonra bir kumaşla sarıp bir güne yakın bekletin. Ardından bir bez yardımıyla pudralardan arındırın.

İpek Abajurlar Nasıl Temizlenir?

İpek abajur temizliğinde tercih edilen yöntem benzinden geçer. Birçok kişi bir bezin üzerine çok benzin ekleyerek üzerini silmek suretiyle kullanır. Doğru kullanımı ise yalnızca fırçayla hafif ve yumuşak dokunuşlar sergileyerek temizlemektir. Narin eşyalar olup fazla sert uygulamalarda yapılarını kaybedebilirler.

Hasır Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Eski tip hasır abajurlar çoğunlukla imal edilen malzeme olarak saman ile karşımıza çıkar. Dolayısıyla olası deformasyonları önlemek için yumuşak bir temizlik malzemesi tercih etmeliyiz. Bulaşık süngeri bunun için ideal olacaktır. Telli olmayan kısmını süte bandırarak temizlememiz ise ciddi bir biçimde olumlu sonuçlar doğurur.

Kumaş Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Kumaş abajurlar farklı kumaş türlerinden üretilmiş olabileceği için temizlik konusunda gözünüzü korkutabilir. Hepsi için uygulayabileceğiniz ortak temizlik yöntemi ise patates unudur. Patates ununu uyguladıktan sonra kumaşın üzerinde ortalama 15 dakika bekletebilirsiniz. Sonrasında bir fırçayla ya da hava basıncıyla bunların arınmasını sağlayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Kağıt Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Kağıt malzemeden üretilmiş abajurlar için silgi kullanımı sizi şaşırtmayacaktır. Tüm lekeleri kağıttan çıkarabilen yumuşak tip silgiler kağıttan üretilen abajurlar için idealdir. Aynı zamanda bu abajur türü en çok kirlenen olma özelliğini taşımaktadır. Haliyle yapacağınız şey haftada minimum iki kez bu abajurların tozunu almaktır. Öncesinde bir bezle tozunu almak sürekli olarak silgi ile temizlik yapmanızın önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap