A Vitamini İçeren Yiyecekler

a-vitamini-iceren-yiyecekler-37208

Aslında vitaminler yönünden Türkiye’de pek ön plana çıkarılmayan, ancak bazı sağlık sorunlarının da temel nedeni olan A vitamini birçok enzimi içerisinde..

Aslında vitaminler yönünden Türkiye’de pek ön plana çıkarılmayan, ancak bazı sağlık sorunlarının da temel nedeni olan A vitamini birçok enzimi içerisinde barındırır. Yalnızca tekil olarak değerlendirip her besinde aynı şekilde alınabileceğini düşünmeniz gereksizdir. Çünkü sandığınızdan çok daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Hayvansal gıdalardan bitkisel yiyeceklere A vitamini olan besinler çok çeşitli bir yelpaze olarak değerlendirilebilir.

Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse şöyle açıklayabiliriz.

Hayvansal Gıdalarda Bulunan A Vitamini

Hayvansal gıdalarda yer alan Retinoidler tamamıyla A vitamini çatısı altındadır. Bunlar arasında retinoik asit, retinil, retinol, retinal bulunur.

Bitkisel Gıdalarda Bulunan A Vitamini

Bitkisel gıdalarda ve bitkilerde çokça karşılaştığımız karotenoidler yine A vitamini altında değerlendirilir. Örneğin lutein, epsilon karoten, violaxanthin, zeta karoten, delta karoten, alfa karoten, gama karoten, beta karoten, neoxanthin ve zeaksantin.

İki grubunda farklı bir denge sağladığı vücutta kellik, gece görüşü, görme bozukluğu, cilt kuruluğu gibi birçok sağlık sorunu engellenmiş olur. Eğer A vitamini yeteri miktarlarda alınmazsa bu tip rahatsızlıklara yakalanma ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır. Haliyle diğer vitamin ve mineraller gibi buna da özen göstereceğiniz bir besin listesi tüketmeniz gerekir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Hem hayvansal hem de bitkisel A Vitamini içeren yiyecekler ayrı ayrı bakıldığında günlük tükettiğimiz besinlerle örtüşüyor. Özellikle de günümüzde A vitamini yönünden zengin besinler aslında sağlığımız açısından önemli kabul ediliyor. Artık diyet listelerine de girmiş olan besinlerin günlük tüketim limitlerine ve türlerine dikkat etmek gerektiğini tekrardan hatırlatmak istiyoruz.

Bitkisel A Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

Sebzeler

Sebzelerde yüksek miktarlara ulaşan A vitaminine rastlanabilmektedir. Günlük ihtiyacınızın büyük kısmını tamamlamak için sebze yemeklerini sofradan eksik etmemeniz gerekiyor. Bu hem genel sağlık açısından hem de vitamin eksikliği yönünden önemli kabul edilir. Havuç, ıspanak, tatlı patates, kara lahana, şalgam yeşilliği, kale, marul, dolmalık biber, pırasa, bal kabağı, domates, kırmızı biber, yeşil bezelye, maydanoz, brokoli ve kuşkonmaz en sık önerilen sebzeler arasındadır.

Nane

Baharatların arasında bulunan ve istenildiği takdirde kurutularak tüketilebilen nane A vitamini içeren besinler arasında bulunuyor. Çorbalarda ya da sebzesiz yemeklerde A vitamini eksikliği oluşmaması adına nane takviyesi çözüm yolu olarak kullanılabilir.

Meyveler

Meyvelerin tamamında A vitamini olduğu söylense de bu tam manasıyla doğru değildir. Haliyle kavun, greyfurt ve kayısı yiyerek bitkisel anlamda A vitamini alabileceğiniz besinler tüketmiş olursunuz. Ancak geri kalan hiçbir meyve size bu noktada bir çözüm sağlamayacaktır.

Hayvansal A Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Süt Ürünleri

Süt ürünleri olarak tüm sütlerden bahsedebilmekteyiz. Özellikle de keçi ve inek sütü ve sütünden yapılan ürünlerin A vitamini yönünden zengin oldukları bilinmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmasından ötürü de herkes için düzenli bir beslenme programında önerilmektedir. Günümüzde yağlı süt ürünleri farklı sağlık sorunları yaşanmaması adına önerilmese de yarım yağlı ürünlerle ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi vurgulayalım.

Ciğer

En çok karaciğerde bulunan A vitamini hayvanlardan elde edilebilecek karaciğerin yenmesiyle beraber alınabilmektedir. Hatta hayvansal gıdalardan alınabilecek A vitamini için en mantıklı seçenek ciğer tüketmektir.

Et Ürünleri

Her et için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da tavuk eti ve sığır eti bu yönden oldukça zengin bir içeriğe sahip. Aynı zamanda koyun eti ve hindi eti yine tüketilebilir. Bunları günlük dozajda belirli aralıklarla farklı diyet programlarıyla tüketmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Yumurta

Yumurtada birçok farklı enzim bulunmasının dışında A vitamini de belirli bir miktarda vardır. Günlük bir adet tüketmeniz sizin için önemli bir pozitif detay olacaktır.

Deniz Ürünleri

Belki de birçok kişinin bilmediği, ancak en sağlıklı yollardan A vitamini alınabilecek besin grubu olan balıklar ve deniz ürünleri tercihiniz olmalıdır. Kaldı ki Omega ve B12 açısından da yararlı olan deniz ürünlerinin size fayda sağlayacağından şüpheniz olmasın. Karides, morina balığı, ton balığı, pisi balığı, somon balığı tavsiye edilenler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği bir rahatsızlık olarak nitelendirilemese de birçok rahatsızlık için tetikleyici unsur olabilir. Hatta bunun için ciddi hastalıklar dahil edilebilmektedir. Örneğin halk arasında görülmekte olan gece körlüğü denilen görüş hassasiyetinin en temel sebebidir. Fakat bilinmediğinden ötürü de herkes bu konuda bilinçsizce hareket eder.

Vücudunuzda A vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklar arasında en dikkat çekeni göz problemleridir. Herkesi ilgilendirebilecek bir problem olarak değerlendirilebilecek bu sorunu yaşamamak adına günlük olarak yaşınıza ve durumunuza göre alım yapmanız gerekir.

Göz Sorunları

Gece körlüğü başta olmak üzere gözle ilgili tüm sorunların kaynağında olduğunu söyleyebiliriz. Göz kuruluğu ve oluşan iltihaplanmalar, enfeksiyonlar tamamıyla buradan kaynaklanır. Gece görüş netliğinin ve kalitesinin azalması da aynı şekilde A vitamini eksikliği olarak değerlendirilir.

Kornea İltihabı

Göz sorunlarının dışında değerlendirilebilecek kadar ciddi bir konu olan kornea iltihabı görme yetinizi kaybedebilmenize sebep olabiliyor. Haliyle A vitamini aslında vücut dengenizi sağlıklı konuma götüren önemli etkenler arasında yer alıyor.

Solunum Sorunları

Solunum yollarında yaşanan enfeksiyonların şiddetine bağlı olarak %30’unun A vitaminine bağlı eksikliklerden ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

A vitamini eksikliği idrar yolu enfeksiyonu içinde belirgin bir faktör ve tedavi seçeneğidir.

Cilt Sorunları

Cildinizde yaşanan çatlaklar ve kurumalar, sürekli olarak nemlendirici kullanma gereksinimi muhtemel bir vitamin eksikliğinin işareti olabilir.

Büyümenin Yavaşlaması

Çoğu zaman çocukları etkisi altına alan bir A vitamini eksikliği göstergesi olarak çocuklarda büyümenin yavaşlamasına olanak vermektedir.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol