720p – 1080p -. 4K UHD: TV'niz için en iyi çözünürlük nedir?

Kodu nasıl çözebilir ve ihtiyaçlarınız için en iyi TV çözünürlüğünü nasıl bulabilirim?

Bazen yeni bir TV araştırması büyük bir satın alma için hazırlık yapmaktan çok matematik ödevine benzeyebilir. Hemen 4K Ultra HD, 1080p ve 720p gibi terimlerle bombalandınız ve bu harf ve rakamların anlamı ne? Endişelenmeyin; Bunun, ilk bakışta göründüğünden çok daha kolay olduğunu ortaya çıkartacağız.

Ekran çözünürlüğü kılavuzumuzla, hangi boyutta TV’nin en iyi olduğunu düşünmeye başlamadan önce, bir ses çubuğuna ihtiyacınız olup olmadığını ve bir duvara monte edip etmeyeceğinizi, ardından listelerimizde gezinmeye başlayıp başlamayacağınızı öğrenin. En iyi 4K TV’lerden (4K Ultra HD’nin neden bir saniyede kral olduğunu öğreneceksiniz) hayallerinizdeki televizyonla tanışacaksınız.

Piksel
Piksel, şimdiye kadar gördüğünüz her ekran için yapı taşıdır. Bunlar ekranda gördüğünüz resmi oluşturan küçük küçük noktalar. Tabii ki ekrana oldukça yakınsanız bu pikselleri görebilirsiniz; Uzaktan, binlerce görüntüyü ekranda göstermek için harmanlanır.

720p Tv
Bir 720p televizyonda 1.280 sütun ve 720 satır piksel vardır, bu nedenle “720p” Toplam 921,600 piksel için iki sayıyı çarpın. Bu, “yüksek çözünürlük” veya HD olarak adlandırılabilecek minimum çözünürlüktür.

1080p
Genellikle, 1080p “Full HD” olarak adlandırılır. 1080p bir televizyonda, toplam 2.073.600 piksel için 1.080 satırla çarpılan 1.920 sütun vardır. 720p ekranda bulacağınız pikselin iki katından daha fazladır. Bir süredir, 1080p yüksek çözünürlüklü ekranlar için endüstri standardı olmuştur ve çoğu içerik (yani televizyon yayınları, şovları ve filmler) 1080p’de üretilir ve dağıtılır.

4K Ultra HD
Bir sonraki HD seviyesi 4K – genellikle “Ultra HD” veya UHD olarak adlandırılır. Teknik olarak, isim biraz yanlış bir isimdir, çünkü 3.840 sütun ve 2.160 piksel piksel vardır, bu yüzden zaman zaman 2160p olarak adlandırılan bu çözünürlüğü göreceksiniz. Toplam 8,294,400 piksel, bu da Full HD 1080p ekranın dört katı, 720p ekranın dokuz katı pikseldir.

Uzun bir süre, 4K televizyonlar pazarın kenarında asılı kaldı, çoğu izleyici tarafından satın alınamayacak kadar pahalıydı (bu da 4K içeriği oluşturmanın stüdyolar için değerli bir yatırım olmadığı anlamına geliyordu). UHD TV’leri maliyet bilincine sahip tüketiciler için bile uygun fiyatlı hale geldiğinden son birkaç yılda değişti, stüdyolar sol, sağ ve merkezden 4K malzemenin içeri girip çıkmasına neden oldu .

Neden mi yükseltin?
Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Sevgili CRT TV’nizden parlak, 65 inç UHD ekrana geçmenin amacı nedir? Her şeyden önce, sadece daha iyi görünüyor ve çok daha iyi. Çizgiler daha keskin, eğriler daha yumuşak olacak ve ayrıntı seviyesi çok daha büyük olacaktır. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekranla, pikselleri görmeden daha yakından oturabilirsiniz (bağlam: pikselleri görmek istemezsiniz).

Akılda tutulması gereken boyut da vardır. Örneğin, mutfağınız için 24 inç TV satın alıyorsanız, 720p ile 1080p arasındaki farkı çok az fark edeceksiniz. Benzer şekilde, yatak odanız için 32 inç TV satın alıyorsanız, 4K çözünürlükten pek çok fayda görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, fiyatlar nispeten düşük olduğu için, 40 inçin üzerinde bir televizyona bakıyorsanız, 4K’yı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, üreticiler bugünlerde tamamen yüksek kaliteli 4K TV’ler oluşturmaya odaklanıyor , bu da genellikle yüksek dinamik aralık (HDR) renk desteği gibi gelişmiş teknolojiye sahip olmaları anlamına geliyor .

Gelecek
Gördüğünüz pahalı 4K televizyonun bir veya iki yıl içinde modası geçmiş olacağından endişeleniyor musunuz? Olmayın, en azından henüz değil. 8K’nin yolda olduğunu söylüyorlar, ancak şu anda delicesine  pahalı, insan gözü çok fazla ayrıntı algılayabiliyor, bu da 4K ile 8K arasındaki farkın 1080p ile 4K arasındaki fark kadar görsel olarak sert olmayacağı anlamına geliyor. öngörülebilir gelecek için güvende olacaksın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap