7 Cüceler Masalındaki Cücelerin Meslekleri

Hepimizin küçüklüğünde muhakkak dinlediği ve okuduğu bir masal olan Pamuk Prenses ve 7 Cüceler nesilden nesle aktarılıyor. Tabii ki buna karşılık masalla alakalı bilgilerinizi tazeleyecek bazı sorularla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Örneğin hepimiz masalı biliyor olsak bile çok kolay olmasına rağmen 7 cücelerin mesleklerini hatırlayamayabiliyoruz.

Soru: Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalında cücelerin mesleği nedir?

Sorunun yanıtı Madenci olacaktır. Aynı zamanda madenci ve ormancı olarak pek çok kaynakta da çıkmaktadır. Bulmacalarda ve bilgi yarışmalarında sık sık karşımıza çıkan bu sorunun yanı madenci olarak verilebilir.

Pamuk Prenses ve 7 Cüceler Masalında Cücelerin İsimleri Nedir?

Masalda yer alan 7 cücenin her birinin farklı bir ismi vardır.

 • Çekingen
 • Doktor
 • Huysuz
 • Salak
 • Mutlu
 • Uykulu
 • Meraklı

Pamuk Prenses ve 7 Cüceler Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir kral varmış. Tüm ülkeyi adaletle yönetir, halkını mutlu eder, herkesin sevgisini kazanırmış. Dünyalar güzeli bir karısı ve aynı zamanda tatlı mı tatlı bir kızı varmış. Kızı pamuk prenses isminde küçüklüğünden beri güzelliğiyle 7 düvele nam salmıştır.

Ne yazık ki bir gün kralın karısı ölmüş ve hem kral hem de pamuk prenses için çok zorlu günler gelip çatmıştır. Bu üzüntüye daha fazla dayanamayan kral ise ani bir kararla yeni bir eş bulup evlenmeye karar vermiştir. Ne yazık ki büyücü olduğunu bilmediği yeni eşiyle kızı pamuk prensesin arası hiç iyi olmamıştır. Büyüdükçe daha da güzelleşen pamuk prenses içten içe üvey annesi olan büyücünün sinir olmasına neden olmuştur.

Bir gün kralın yeni karısı ayna karşısına geçip sihirli güçlerini kullanarak aynaya ‘’Ayna ayna söyle bana. Bu dünyanın en güzel kadını kim’’ demiş. Ayna ise ‘’Güzel kraliçem güzelliğiniz dillere destandır. Ama dünyanın en güzel kadını ne yazık ki bir başkasıdır. İsmi de pamuk prensestir’’ demiş. Bunu duyan büyücünün ilk düşündüğü şey ise pamuk prensesi öldürmek olmuş.

Pamuk prensesi öldürme planlarını avcı başı ile beraber yapan büyücü cellatlara vermekle tehdit ederek avcı başını pamuk prensesi öldürmeye ikna etmişti.r Plana göre avcı başı pamuk prensesi ormana götürecek ve burada da öldürecektir. Uzun yıllardır kralın yanında çalışan ve aynı zamanda pamuk prensesi küçüklüğünden beri tanıyan avcı başının merhameti ağır basmış ve kılıcını çekip prensesi öldürememiş.

Pamuk prensese dönerek ‘’Pamuk prensesim. Eğer ki saraya dönecek olursanız üvey anneniz size muhakkak ki bir zarar verecektir. Sizi öldürmem için beni görevlendirdi’’ demiş. Pamuk prenses mecburi olarak avcı başını dinleyerek ormanda kalmayı kabul ederken, avcı başı ise bir geyiğin kanını prensesin eşyasına sürerek saraya götürmeyi düşünmüştür.

Saraya varan avcı başı kanlı mendili hemen büyücü kraliçeye vermiş ve pamuk prensesi öldürdüğünü söylemiştir. Bunu duyan büyücü kraliçenin soluğu hemen aynanın karşısında alması ise sürpriz değilmiş. Keza artık en güzel kadının kendisi olduğundan emin olarak aynaya ‘’Ey ayna, söyle bana dünyadaki en güzel kadın kimdir?’’ demiş.

Sihirli güçlere sahip olan büyücünün aynası ise ‘’Kraliçem siz çok güzelsiniz ama ne yazık ki sizden daha güzel olan pamuk prensestir’’ demiş. Dolayısıyla avcı başının yalanı çok kısa sürmüş. Ki kraliçenin emriyle hemen ölüm fermanı imzalanmış ve oracıkta hayata gözlerini yummuştur.

Diğer taraftan ise ormanda yaşam mücadelesi veren pamuk prenses ormanın derinliklerine doğru olan yolculuğunu sürdürmüş. Mecburen artık kalacak bir yere ihtiyacı olduğundan yürüdükçe yürümüş. Karşısına küçük bir kulübe çıktığında ise çok sevinmiş. Belki iyi kalpli insanlarla karşılaşırsa onlarla beraber yaşayabileceğini düşünerek kapılarını tıklatmış.

Kapıyı açan olmadığı gibi kapının kilitli olmadığını fark etmiş. İçeriye girdiğinde ise kimseyi görememiş. Ne yazık ki gördüğü dağınıklık karşısında şok olan pamuk prenses burada yaşayanların başlarını kaşıyacak vakti olmadığı fikrine kapılarak hemen işlere girişmiş. Önce dağınıklığı toplarken aynı zamanda çamaşırları ve bulaşıkları yıkamış. Yerleri bir güzel temizlemiş ve artık tüm orman boyunca yürüdüğünden dolayı halsiz düşmüş.

Bir süre kestirmek için yatacak yer ararken üst katta 7 tane ufak yatağa rastlamış. Birisinin üzerine kendisini atmış ve uyuya kalmış. Pamuk prenses tatlı bir uyku çekerken ormandaki işlerini bitiren 7 tane sevimli cüce artık evin yolunu tutmuştur. Fakat uzaktan gördükleri manzara bile onları şok etmeye yetmiştir. Çünkü bacaları tütüyordur.

Evlerine birisinin girdiğini düşünürken telaşlı bir biçimde kapıyı aralayarak göz atmışlar. Her yer dağınık olması gerekirken her şey toplu, tüm bulaşıklar yıkanmış, yerler temiz ve yemek yapılmış halde görünce bu işte bir terslik olduğunu anlamışlardır. Hemen üst kata çıkarak yatakta uzanmış dünyalar güzeli prensesi görmüşler. İşte bu daha da büyük bir şok yaratmış cücelere.

Bir yandan onun kim olduğunu tartışırken diğer taraftan da güzelliğiyle büyülenmişlerdir. Hemen yanında tartışmalar devam ederken pamuk prenses aniden gözlerini açtığında ise irkilerek korkmuş. Çünkü hemen yanı başında 7 tane cüce görmeyi beklemediğinden bu manzara onu şaşırtmış.

Ancak cücelerin bazı şeyleri anlamlandıramadığını fark ettiğinden dolayı pamuk prenses kendisini açıklamak adına ‘’Hırsızlık yapmak için girmedim. Ben kötü bir insan değilim. Aslına bakarsanız prensesim ama bazı sorunlar yaşadım. Sığınmak içinse karşıma çıkan bu kulübeye girdim’’ demiş. Başından tüm geçenleri anlattığında ise 7 cüceler onlarla beraber kalmalarına izin vermiş.

Aynı zamanda bu aşamada Pamuk Prenses’i artık tanıyan cüceler kendilerini tanıtmışlar.

 • İlk cüce ben bilgiç demiş.
 • İkinci cüce ben şakacı demiş.
 • Üçüncü cüce ben sinirli demiş.
 • Dördüncü cüce ben neşeli demiş.
 • Beşinci cüce ben obur demiş.
 • Altıncı cüce ben bezgin demiş.
 • Yedinci cüce ise ben çalışkan demiş.

Kısa sürede kaynaşan cüceler ve pamuk prenses aynı çatı altında mutlu mesut yaşamaya devam etmişler. Öyle ki her sabah onlardan önce uyanarak yemeklerini hazırlayan, onları işe geçiren, her yeri temizleyen ve onların işten dönmesini bekleyen birisine dönüşmüş.

Bu mutluluğa gölge düşürecek olan isim ise büyücü kraliçe olacakmış. Çünkü avcı başının pamuk prensesi öldürmediğini bilen kraliçe büyülerle pamuk prensesin yerini bulmaya kararlıymış. En sonunda da büyüler etkisini göstermiş ve onun cücelerin kulübesinde kaldığını öğrenmiş. Sihir gücüyle kendisini yaşlı bir kadın kılığına sokarak pamuk prensesin yanına gitmiş. O sırada çiçekleri sulayan prensesten bir bardak su isteyerek çok yorulduğunu söylemiş.

Pamuk prensesin getirdiği suyu içen büyücü kraliçe mutlu olduğunu göstermek adına suya karşılık ona bir elma vermiş. Kıpkırmızı ve adeta ye beni diyen taptaze bir elmayı prensese uzatan yaşlı kadını prenses tanıyamamış. Çünkü sihirle yaşlı bir kadına dönüştüğünden dolayı kraliçe büyücü olduğu aklının ucundan bile geçmemiş ve elmayı almış.

Elmadan tek bir ısırık aldığında pamuk prenses yere yığılmış ve kendi suretine bürünen büyücü kraliçe kahkahalar atarak oradan ayrılmış. Çünkü artık dünyanın en güzel kadınını kendisi zannediyormuş. Cüceler ise işten dönüş saatleri geldiğinde prensesi yerde baygın halde yatarken gördüklerinde çok korkmuşlar. Kısa süre içerisinde onun bayılmadığını öldüğünü anlamışlar. Ama 7 cücelerin onu gömmeye içleri razı gelmemiş.

Bunun üzerine ona özel yaptıkları çiçekli bir yatakla bir taşın üzerine yerleştirmişler. En azından yüzünü görmenin bile onlara mutluluk vereceği düşüncesiyle ağıtlar yakarak ağlamaya başlamışlar. Şans o ki yakınlarda bir prensin avlandığı ana denk gelmişler. Prens ise cücelerin ağlamalarını duyarak kısa sürede yanlarına gelmiş. Prens cücelere dönerek ‘’Neden ağlayıp duruyorsunuz? Sizi bu kadar üzen şey nedir?’’ demiş.

Cüceler ise prensesimiz öldü diyerek cevap vermişler ve pamuk prensesi göstermişler. Gördüğü gibi aşık olan prens yatağın yanına yaklaşmış ve nutku tutulmuş vaziyette eğilerek prensesi öpmüş. Kötü kalbiyle büyü yapan kraliçenin sevgi karşısında yaptığı büyü bozulduğu için prenses gözlerini açıvermiş.

Gözlerini açar açmaz yakışıklı prensi gören pamuk prensesin de içerisinde kelebekler uçuşmuş. Tabii ki bu prensin evlilik teklifiyle daha da üst noktalara taşınmış. Fakat pamuk prenses uyandığı için havalara uçan cüce arkadaşlarını hiç unutmamış. Prensle evlenip kendi hayatını kurmuş olsa bile asla 7 cüceleri unutmayıp onları her fırsatta görmeye gelmiş. Hem cüceler hem de pamuk prenses hayatlarının en mutlu zamanlarını yaşamaya devam etmişler. Tabii buna prensi de dahil etmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap