37. Haftada Doğan Bebekler Sağlıklı Mıdır? 37. Haftada Doğum Yapanların Yorumları

Hamilelik Müjdesi Sözleri

37. Haftada doğum olağan bir durumdur ve sağlık konusunda endişe edilecek bir durum yoktur. Bebekler bu haftalarda ortalama 3000 gram civarındadır. Tabii, ailelerin genetik durumu, bebeklerin gelişimi göz önüne alındığında kiloda azalma ya da artışlar görülebilir. 37. Hafta artık doğum için uygun bir haftadır ve bazen sezaryenle doğum için erken tarih verilir. Bazı bebekler daha erken gelmek ister ve sancılar başlar, doğuma alınır. Bu haftadan önce bile doğum için gerekli olan eşyaları hazırlamış olmalısınız. Erken doğum olarak bilinse de aslında gerekli gelişimleri tamamlanmıştır ve doğmalarında sakınca yoktur.

Bebekler, belirli bir haftadan sonra doğum kanalına doğru yönelir. Baş kısmı artık ana rahmine doğrudur. Bebek kanala doğru geldiyse artık sabit pozisyonda beklemek zorundadır. Ultrasonda gerekli kontroller sonrası kadın doğum uzmanı kararı verir ve doğum süreci başlar.

37. Haftada Doğum Yapan Annelerin Yorumları

Gebeliğimin 37.haftasında bebeğime kucağıma aldım. Sezaryen olduğu için bu hangi gün doğacağı bile kesinleşmişti. Hiçbir acı hissetmeden bebeğim dünyaya geldi, çok şükür kontrollerde çok sağlıklı olduğunu söylediler. Prematüre, yani erken doğan bebekler için tarih çok daha geridedir. 37.hafta bu durum için geçerli değildir, yani bebeğiniz prematüre değildir. Ortalama 3 kilo olacağını söylemişlerdi benim bebeğim 100 gram daha fazla dünyaya geldi. Sezaryen olmasına rağmen hastanede yatışım yapılmadı. Sabah doğum yaptım, öğleden sonra evimize döndük. Bu kadar kolay olacağını düşünmüyordum. Doktorumuza çok teşekkür ederim. Umarım Rabbim hepinize nasip eder, böyle güzel bir duygu olamazdı.

4 ay evvel oğlumu kucağıma aldım. 37 haftayı 4 gün kadar geçmişti. Benim de bir sorundan dolayı sezaryenle dünyaya geldi. Ultrason kontrollerinde, olması gereken kilonun biraz üstündeydi. Sağlık sorunu da yoktu. Doktorumuzun da önerisiyle 37. Haftayı uygun bulduk ve bebeğime kavuştum. 3.5 kilo olarak dünyaya gelen yavrum 4 ay geçti ve çok büyüdü. Düzenli olarak çocuk doktoruna gitmeye başladık. 37. Hafta erken değil, telaş etmenize gerek yok.

Benimki normal doğumdu. Çantamızı hazırladık, 37. Haftanın ilk günleri sancım başladı. Kontroller sonrası biraz hastanede kaldım ve 37 hafta 5 gün sonra kızım dünyaya geldi. İlk başlarda sütüm az geldiği için takviye yapmak zorunda kaldı. 2900 gram doğmuştu ama şu an 3100 gram oldu. 37 hafta ile 40. Haftada doğanlar arasında emin olun bir fark yok, gayet sağlıklı oluyorlar.

37. haftayı birkaç gün geçmişti ki Doktor doğum zamanı olduğu söyledi. Sancım yoktu ama suni olarak sancı verdiler ve oğlum dünyaya geldi. Takvime göre 10 günümüz daha vardı ama doktorumuzun bir bildiği vardır. İlk evladım kızdı, bu oğlum ona göre daha kilolu dünyaya geldi. Çok mutluyum çooook.

Benim gebeliğim biraz sıkıntılıydı. Preeklamsi yüzünden erken doğum yapmak zorunda kaldım. Minik kızım ciğerleri tam olarak büyümemişti ve birkaç iğne ile tedavisi gerçekleşti. Çok şükür şu bir problemimiz yok. Ben erken doğdu diye düşünüyordum ama Doktor çok sayıda kişinin bu haftalarda doğurduğunu ve normal olduğunu söyledi.

Ben normal doğum yapmayı planlıyordum, 3 hafta önce birden su geldi. Görünce şok olmuştum ve hastaneye doğru hızla yola koyulduk. O kadar korktum ki anlatamam. Çantamı da hazırlamam için annem yardım etti. Çok şükür 52 santimetre ve 3300 gram olarak dünyaya geldi. Sağlık sorunu da yaşamadık.

Ben 40.haftada doğum yaparım diye düşünüyordum. Son haftalar düzenli olarak doktora kontrollere gidiyoruz. Ben de 37. Haftadaki muayenemi oldum, sorun yok 15 gün sonra gel dedi. Aynı günün akşamı bir su aktı anlatamam. Arabaya atladığımız gibi apart topar hastaneye gittik. Ertesi günün sabahı oğlum doğdu. Erkekler kızlara nazaran daha erken doğmak istermiş diye ananemin sözü de kulaklarımda çınlıyor.

Ben, bebeğimin anne karnında ne kadar uzun süre durursa o kadar iyi diye düşünüyordum. 37.haftada çok şükür istediğim gibi normal doğumla bebeğim doğdu. Biraz daha dursa iyiydi ama Rabbimin takdiri böyleymiş. İlk günler emzirmek için çok zorlandık sonrada düzene girmeye başladı. Rabbim hepinize nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap