20’lik Diş Çekiminden Sonra İyileşme Süresinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

yirmilik-dis-agrisi-ve-tedavisi-min

Herkesin 20’lik dişler olarak bildiği dişler aslında ağzımızın en arka kısmında yer alan azı dişlerimizdir. Bu dişlerin çıkışı gelişimimizle birlikte 20’li yaşlarımızda gerçekleşir. Dolayısıyla ismini de buradan alır. Pek çok kişi 20’lik dişlerinden yana problem yaşamazken bazı insanların korkulu rüyası olmuştur. Hem köklü bir diş yapısı olması hem de ağzın en arka kısmında konumlanmaları dişçi korkusu olmayanlar için bile fobiye dönüşmüştür.

Dolayısıyla 20’lik dişlerin çekilmesi bazı insanlar için zorunluluğa dönüşmüştür. Ağrıya sebep olması, yaşanan sorun nedeniyle diğer dişleri etkilemesi ve ağız sağlığını tehdit etmesi nedeniyle ertelenmemesi gerekir. Eğer ki 20’lik dişlerinizin çekilmesi gerekiyorsa hemen diş hekiminizle görüşerek randevunuzu almanız gerek.

20’lik Diş Hakkında Merak Edilenler

20’lik Dişleri Çektirdikten Sonra Sorun Yaşar Mıyım?

Özellikle 20’lik diş çekimi sonrasında ne gibi sorunlar yaşandığına dair pek çok soru işaretiyle karşılaşabiliyoruz. Bu sebeple aşağıdaki durumlar çekim sonrasında da önem teşkil ediyor. Diş hekimi tarafından 20’lik dişleriniz çekildikten sonra yaşanabilecek olası problemler şu şekildedir.

 • Dişin çekildiği damak bölgesinde şişlik
 • Kanamalar
 • Ağrı
 • Yutkunamama
 • Bademciklerin şişmesi
 • Boğaz ağrısı
 • Çenenin kilitlenmesi

Fakat bu durumların bazıları görülse de kısa süreli etkilerdir. Dolayısıyla geçici bir süreçtir.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Ne Yapılmalıdır?

Diş hekimi tarafından 20’lik dişler çekildikten sonra bazı öneriler zaten sunulur. Ancak 20’lik dişinizi çektirmeyi düşünüyorsanız çekimin hemen ardından şu noktalara dikkat etmeniz gerekecektir.

 • 20’lik dişlerin çekilmesinin ardından katı veya sıvı hiçbir besin 2 saat boyunca tüketilmemelidir.
 • Diş çekimi gerçekleştikten sonra 48 saat boyunca sıcak yemek, sıcak içecek tüketilmemesi gerekir.
 • Diş çekiminden sonra damak üzerindeki yara iyileşene kadar sert gıdalar tercih edilmemelidir.
 • Diş çekimi ile beraber bol su tüketmekte fayda vardır.
 • Özellikle 20’lik diş çekiminden sonra dişin çekildiği damak yapısında ortaya çıkan ağrı dayanılamayacak düzeye çıkabilir. Genellikle bunun için diş hekimi ağrı kesici verir. Ağrı kesici vermediyse doktorunuza danışarak ağrı kesici temin edebilirsiniz. Bu süreçte asla aspirin benzeri ilaçlar alınmamalıdır.
 • Diş çekiminden sonra ağrının dinmesi, iyileşme süresinin hemen tamamlanması için damak üzerindeki pıhtının deforme olmaması gerekir. Dolayısıyla şekerli, sıcak, soğuk, asitli içecekler tüketmemeniz gerekir. İçecek olarak su tavsiye edilir.
 • Gargara genellikle doktorlar tarafından 20’lik diş çekimi sonrasında reçete edilir. Aynı zamanda bir bardak kadar ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz atarak bu suyla gargara yapabilirsiniz. İyileşme süresini hızlandırır. Gargara yaptığınız bu suyu kesinlikle yutmayın ve geri tükürün.
 • Diş çekiminden itibaren ilk 24 saat sigara içilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Kanamalar diş çekimi sonrasında gayet olağan bir durumdur. Özellikle 20’lik dişlerde yara geniş olabilir. Buna bağlı olarak kanın burada pıhtılaşması, iyileşme evresini başlatması ve tamamıyla iyileşmesi süreç alabilir. Ne kadar çok sıvı tüketir, gargara yapar, dilinizle buraya baskı uygularsanız pıhtıyı o kadar bozabilirsiniz. Bozacağınız pıhtı iyileşme süresini uzatacak, yeni kanamalara sebep olacaktır.
 • Doktorunuza danışarak yirmilik dişin çekildiği ve şişmiş olan bölgeye yanağınız üzerinden soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ani ısı değişimiyle şişlik hafifler, ağrı kesilebilir.

20’lik Diş Çekiminin Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Aslında 20’lik diş çekiminden sonra yaşanan ağrı görecelidir. İnsanların birçoğu kurallara tamamıyla uymadığı için uzun süreli ağrılar yaşayabiliyor. Bazıları için 20’lik diş çekiminden bir hafta sonra tam iyileşme görmek ve damak yapısının onarıldığını fark etmek mümkündür. Bazıları için bu süreç 3 haftayı bile aşabilmektedir. Ağrı süresinin daha kısa olması ve iyileşmenin hızla tamamlanması için en önemli kriter sıcak ve soğuk yiyeceklerden, içeceklerden uzak durmaktır.

20’lik Diş Çekimi Sonrasında Şişlik Ne Zaman İner?

Yine göreceli bir durum olan şişlik konusu insanların kafasını karıştırabiliyor. Bu durum ağız yapınızla, dişin ne kadar kolay çekildiğiyle ve burada yaşanan damak iyileşmesiyle doğru orantılı olabilir. Genellikle ortalama 24 saat ile 48 saat arası yaşanan bir şişlik vardır. Fakat bazı kişilerde daha uzun da sürebilir. Doktorunuz bununla alakalı olarak soğuk kompres uygulamanızı tavsiye edebilir.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Kanama Olur Mu?

Diş çekimi kanamanın olduğu bir işlemdir. Bu yalnızca 20’lik dişlere özel olmamakla beraber tüm diş çekimlerinde gözlemlenir. Dolayısıyla 20’lik diş çekiminden sonra da kanama yer yer görülecektir. Burada kanama kaynaklı biriken kanı sürekli tükürmek, kanamadan ötürü gargara yapmak ve damak üzerinde pıhtı oluşmasını engellemek yeni kanamalara davetiye çıkarır. Kanamanın uzun süreli olmaması için pıhtı oluşumunu engelleyecek hareketlerden kaçınmalı, pıhtılaşmayı bozmamalısınız.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Sigara Kullanılabilir Mi?

Aslında sigara içmek kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur. Fakat sigara tiryakilerinin en önem verdiği soru 20’lik diş çektirdikten sonra ne zaman sigara içebilirim oluyor. Öncelikle sigara kullanımı bilhassa yaraların iyileşme hızını negatif yönde etkilemektedir. Doğal olarak daha uzun süre kanama görme, daha fazla ağrı hissetme söz konusu olabilir. Eğer ki sigara kullanıyorsanız 20’lik dişlerinizi çektirdikten sonra en az 24 saat boyunca sigara içmemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap